Poliitiline avaldus

Valimisliidu Üks Kuusalu vald volinikud ja vallarahvas on juba ligi aasta pidanud murelikult vaatama pealt Kuusalu valla juhtimist Margus Soomi, Värner Lootsmani ning Urmas Kirtsi juhitava valimisliidu Ühine Kodu koalitsiooni poolt. Sisuliselt on koalitsiooni sisemise kempluse tulemusel jäänud valla areng ning ka paljude jooksvate teemade lahendamine täielikult seisma. Näiteid senise kaose illustreerimiseks vallajuhtimises on palju. Kuusalu Keskkooli ruumikitsikuse lahendamise ning õpikeskkonna uuendamise plaan on pooleteise aasta asjaajamise järel alles hanke staadiumis ning volikogule pole suudetud öelda, kui palju selle elluviimine maksab ja kas selleks üldse finantsvõimekust on, rääkimata kogu haridusvõrgu arendamise kava puudumisest. Salmistu sadama arenduse osas pole Urmas Kirtsi juhitud projekt 5 aastaga samuti kaugemale jõudnud hanke väljakulutamisest ja üle kümne korra kasvanud valla omafinantseeringu vajadusest teada saamisest, ohtlikud sadamakai varemed seisavad aga endiselt kurvalt meres. Jääb üle vaid aimata, mis varjatud jõud seda valla põhitegevusse mittepuutuvat kallist projekti edasi ajama sunnib. Teede arengukava menetlusega ei ole samuti selle pooleteise aastaga edasi liikuda suudetud, sest palju mugavam on „jaga ja valitse“ stiili viljeleda vallavalitsuses suletud uste taga ja opositsiooni valvsa pilgu alt väljas otsustada, milline tee remonditakse. Vallavolikogu on 2020. aastal viie kuu jooksul pidanud vaid 2 sisulist istungit, mis kinnitab fakti, et vald on olnud pikalt peata ning stagnatsioonis. Valla finantsjuhtimises jätkub argpükslik numbritega hämamine ja info varjamine, et näidata valla finantsseisu tegelikkusest paremana, prognoosimise võimekus on olnud pea olematu.


Pikemas loeteluks ei anna iganenud valla põhimäärus kahjuks mulle hetkel võimalust.


Märtsist alates oleme saanud läbisegi erinevaid volikogu esimees Soomi, aseesimees Lootsmani ning veel kümne koalitsiooni voliniku saadetud ettepanekuid ja kutseid volikogu istungite pidamiseks, mille üle arvepidamine on juba sassi läinud. Aprillis korraldati koalitsioonis volinik Soomi ja Reformierakonna asendamine volinik Valdmaa ja EKREga aga see ei ole toonud volikogu töösse kvalitatiivset muutust ning vallajuhtimist korraldatakse Ühise Kodu vaikivate volinike heakskiidul järjest rohkem Loksa linnavalitsusest. Täna on ilmselt ajalooline päev Kuusalu valla valitsemises, kui Ühine Kodu, EKRE ja Keskerakonna volinikud valivad Kuusalu vallavolikogu esimeheks Loksa linnapea ja sellega on Värner Lootsmann juba 2017 sügisel välja paistnud ambitsioonika võimumängu suutnudki realiseerida. Müts maha kogenud munitsipaalpoliitiku ees, iseasi mida head see võimu kontsentreerumine ühe poliitiku kätte Kuusalu vallarahvale võiks kaasa tuua. Kuusalu valla valijatel tasuks aga täna tähelepanelikult meelde jätta, kes selle võimalikuks tegid. Vaatamata haledatele katsetele süüdistada meid, kui volikogu vähemust, et volikogu enamuse moodustav koalitsioon valla arengu huvides tööd ei ole teinud, saab Kuusalu valla valija suurepäraselt aru, et senise seisaku eest tuleb tänada Urmas Kirtsi juhitud valimisliidu Ühine Kodu volinikke. Värner Lootsmann ja Sulev Valdmaa on siin kontekstis pigem poliitmängurid, kellele selline pidev kaos sobib.


Lugupeetud Kuusalu vallarahvas ning maksumaksja! Kinnitame Teile, et teeme endast oleneva, et eelkirjeldatud kaos vallajuhtimises ei jääks varjatuks ning võimalikult kiirelt lõppeks. Lubame, et kasutame kõiki opositsioonisaadikutele antud seaduslikke võimalusi vallajuhtimise kitsaskohtade lahendamiseks ja tähelepanu juhtimiseks ka nüüd, kui Margus Soom on suudetud koalitsiooni poolt asendada Sulev Valdmaaga. Anname endast parima, et Kuusalu vald pankroti kursilt eemale juhtida, sest oleme veendunud, et sellist kõrgete kuludega ja kesise kvaliteediga vallajuhtimist ei peaks valla maksumaksja ülal pidama.


Valimisliidu Üks Kuusalu vald volinike nimel,
Marti Hääl